به نقل از شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، نورالدین بازگیر با اشاره به تاثیر چشمگیر این طرح ها بر کنترل نفوذ شوری آب در رودخانه های کارون و بهمنشیر افزود: با احداث این دو سد و قفل کشتیرانی که حلقه‌های تکمیلی طرح تامین آب شیرین در آبادان و خرمشهر محسوب می شوند، آب شیرین و پایدار برای مصارف صنعتی، ۳۲ هزار هکتار زمین کشاورزی و حدود چهار میلیون اصله نخل در جزیره آبادان و خرمشهر تامین خواهد شد.
وی ادامه داد: مدت اتمام این طرح ها در قرارداد، پنج سال پیش بینی شده که در صورت تامین اعتبار مورد نیاز، این ۲ پروژه در زمان تعیین شده به بهره برداری خواهند رسید.
معاون توسعه و بهره برداری سدهای سازمان آب و برق خوزستان، مجموع اعتبارات پیش بینی شده برای احداث این پروژه ها را ۶ هزار میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی و اعتبارات عمرانی عنوان کرد و گفت: سد و قفل کشتیرانی مارد به طول ۱۷۲ متر و ارتفاع ۲۱ متر، با هشت دریچه سرریز و یک واحد قفل کشتیرانی روی رودخانه کارون و همچنین سد و قفل کشتیرانی پایین دست بهمنشیر به طول ۷۰ متر و ارتفاع ۲۳ متر با ۶ دریچه سرریز و دو واحد قفل کشتیرانی در پایین دست رودخانه بهمنشیر احداث می شود.
سدهای بالادست بهمنشیر، مارد و پایین دست بهمنشیر به ترتیب نخستین، دومین و سومین قفل های کشتیرانی ساخته شده در ایران محسوب می شوند.
احداث سد و قفل کشتیرانی مارد در منطقه مارد آبادان و سد و قفل کشتیرانی پایین دست بهمنشیر در منطقه چوئبده آبادان از ابتدای خرداد ۹۶ توسط سازمان آب و برق خوزستان آغاز به کار کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه